Bankda CRM -tizimini joriy etish
Bozorda 20-yildan ortiq tajribaga ega bo‘lgan bank sektorining yirik ishtirokchilaridan biri uchun modifikatsiyalangan ochiq kodli CRM - vTiger CRM asosida lidlarni boshqarish tizimini (Lead Management System) joriy etish loyihasi muvaffaqiyatli amalga oshirildi. Loyiha mijozlar bilan ishlashni yaxshilash va arizalar bilan ishlash samaradorligini oshirishga qaratilgan edi.
Asosiy vazifa jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarini kurib chikish uchun funksional tizimni yaratish bo‘lib, bu bankka mijozlar bilan o‘zaro munosabatlar jarayonini optimallashtirish orqali ular oqimini tezkor va samarali boshqarish imkonini berdi. Joriy etilgan moslashuvchan sozlash va bankning o‘ziga xos ehtiyojlariga moslashuvchan CRM tizimi kiruvchi lidlarni tezda qayta ishlash va keyingi o‘zaro ta’sir uchun zarur harakatlarni belgilash imkonini berdi. Ushbu yechim, shuningdek, tashqi va ichki xizmatlar bilan integratsiyani o‘z ichiga oldi, bu esa bankka arizalar bilan ishlash, ularni tahlil qilish va keyinchalik qayta ishlashni yagona platformaga birlashtirish imkonini berdi.
CRM vTiger doirasida joriy etilgan lidlarni qayta ishlash tizimi mijozlar bilan ishlashning aniqligi va tezligini sezilarli darajada oshirish, xizmat ko‘rsatish sifatini yaxshilash va bank bilan o‘zaro aloqadan ko‘proq qoniqish hosil qilish imkonini berdi.c Endi jismoniy va yuridik shaxslarga xizmat ko‘rsatishni 100% qo‘llab-quvvatlaydigan tizim barcha biznes-jarayonlarning bajarilishini kafolatlaydi, ma’lumotlar yoqolishini istisno qiladi va inson omili ehtimolini kamaytiradi.
Ushbu loyiha tufayli, bank lidogeneratsiyaning barcha — dastlabki murojaatdan bitim yakuniga qadar bosqichlarini qayta ishlash bo‘yicha jarayonlarni joriy etishga muvaffaq bo‘ldi. Tizim mijozlar bilan o‘zaro aloqalarning butun tarixini kuzatib borish, savdo samaradorligini tahlil etish va barcha bosqichdagi jarayonlar shaffofligini oshirish imkoniyatini yaratdi.

Внедрение CRM-системы в банке
Для одного из крупных игроков банковского сектора, с более чем 20-летним опытом работы на рынке, был успешно реализован проект по внедрению системы обработки лидов (Lead Management System) на базе модифицированной CRM с открытым кодом — vTiger CRM. Проект был направлен на улучшение взаимодействия с клиентами и повышение эффективности работы с заявками.
Основной задачей было создание функциональной системы для обработки обращений от физических и юридических лиц, что позволило банку оперативно и эффективно управлять потоком клиентов, оптимизируя процесс взаимодействия с ними. Внедренная CRM система с гибкой настройкой и адаптацией под специфические нужды банка дала возможность быстро обработать входящие лиды и назначить необходимые действия для дальнейшего взаимодействия. Это решение также включало интеграцию с внешними и внутренними сервисами, что позволило банку интегрировать в единую платформу работу с заявками, их анализ и дальнейшую обработку.
Реализованная система обработки лидов в рамках CRM vTiger позволила значительно повысить точность и скорость работы с клиентами, улучшив качество обслуживания и обеспечив большее удовлетворение от взаимодействия с банком. Система, которая теперь на 100% поддерживает обработку как физических, так и юридических лиц, гарантирует выполнение всех бизнес-процессов, исключая потери данных и снижая вероятность человеческого фактора.
Благодаря этому проекту, банк смог внедрить сквозные процессы по обработке всех этапов лидогенерации — от первичного обращения до завершения сделки. Система дала возможность отслеживать всю историю взаимодействий с клиентами, анализировать эффективность продаж и повышать прозрачность процессов на всех этапах.