Bankda CRM -tizimini joriy etish
Bozorda 20-yildan ortiq tajribaga ega bo‘lgan bank sektorining yirik ishtirokchilaridan biri uchun modifikatsiyalangan ochiq kodli CRM - vTiger CRM asosida lidlarni boshqarish tizimini (Lead Management System) joriy etish loyihasi muvaffaqiyatli amalga oshirildi. Loyiha mijozlar bilan ishlashni yaxshilash va arizalar bilan ishlash samaradorligini oshirishga qaratilgan edi.
Asosiy vazifa jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarini kurib chikish uchun funksional tizimni yaratish bo‘lib, bu bankka mijozlar bilan o‘zaro munosabatlar jarayonini optimallashtirish orqali ular oqimini tezkor va samarali boshqarish imkonini berdi. Joriy etilgan moslashuvchan sozlash va bankning o‘ziga xos ehtiyojlariga moslashuvchan CRM tizimi kiruvchi lidlarni tezda qayta ishlash va keyingi o‘zaro ta’sir uchun zarur harakatlarni belgilash imkonini berdi. Ushbu yechim, shuningdek, tashqi va ichki xizmatlar bilan integratsiyani o‘z ichiga oldi, bu esa bankka arizalar bilan ishlash, ularni tahlil qilish va keyinchalik qayta ishlashni yagona platformaga birlashtirish imkonini berdi.
CRM vTiger doirasida joriy etilgan lidlarni qayta ishlash tizimi mijozlar bilan ishlashning aniqligi va tezligini sezilarli darajada oshirish, xizmat ko‘rsatish sifatini yaxshilash va bank bilan o‘zaro aloqadan ko‘proq qoniqish hosil qilish imkonini berdi.c Endi jismoniy va yuridik shaxslarga xizmat ko‘rsatishni 100% qo‘llab-quvvatlaydigan tizim barcha biznes-jarayonlarning bajarilishini kafolatlaydi, ma’lumotlar yoqolishini istisno qiladi va inson omili ehtimolini kamaytiradi.
Ushbu loyiha tufayli, bank lidogeneratsiyaning barcha — dastlabki murojaatdan bitim yakuniga qadar bosqichlarini qayta ishlash bo‘yicha jarayonlarni joriy etishga muvaffaq bo‘ldi. Tizim mijozlar bilan o‘zaro aloqalarning butun tarixini kuzatib borish, savdo samaradorligini tahlil etish va barcha bosqichdagi jarayonlar shaffofligini oshirish imkoniyatini yaratdi.

For one of the major players in the banking sector, with more than 20 years of experience in the market, a project to implement a Lead Management System based on a modified open source CRM - vTiger CRM - was successfully implemented. The project was aimed at improving interaction with customers and increasing the efficiency of work with requests.
The main task was to create a functional system for processing requests from individuals and legal entities, which allowed the bank to quickly and efficiently manage the flow of customers, optimizing the process of interaction with them. The implemented CRM system with flexible customization and adaptation to the specific needs of the bank made it possible to quickly process incoming leads and assign the necessary actions for further interaction. This solution also included integration with external and internal services, which allowed the bank to integrate the work with requests, their analysis and further processing into a single platform.
The implemented lead processing system within CRM vTiger has significantly increased the accuracy and speed of customer service, improving the quality of service and providing greater satisfaction from the interaction with the bank. The system, which now 100% supports the processing of both individuals and legal entities, guarantees the fulfillment of all business processes, eliminating data loss and reducing the likelihood of human error.
Thanks to this project, the bank was able to implement end-to-end processes for handling all stages of lead generation - from the initial contact to the completion of the transaction. The system made it possible to track the entire history of interactions with clients, analyze sales efficiency and increase the transparency of processes at all stages.